biografia e dudes

Go down

biografia e dudes

Post  Admin on Mon Dec 07, 2009 6:31 am

duda

Burim O. Osmani lindi në Gjilan më 12 nëntor 1985. Shkollën fillore e kreu në Gjilan ashtu edhe shkollën e mjeksisë, drejtimi i stomatologjisë. Aktualisht ndjek studimet në Fakultetin e Stomatologjisë në Tiranë.
Pasioni i tij për muzikë lindi qysh herët, në moshën fëmijërore.
Por me krijimtari dhe interpretime filloi prej vitit 1998-99.
Viti 2001-02 ishte vit pushimi nga skena publike per Duden,pershkak t`problemeve t`medha qe i ka çdo njeri qe mirret me kete profesion.
Talentin e tij e provoi në moshën 14-vjeçare,n'shtator,t'vitit 2003, kur me nofkën D.u.d.A, mori pjesë në një koncert lokal me këngën “Gangsterat”.
Me pasion më vonë iu kushtua zhanrit të muzikës Hip-Hop dhe realizoi këngën videoklip “Loja pam pam” më të cilën këngë edhe e pagëzoi albumin e parë. Në lëminë e këtij zhanri të muzikës tash ka formuar edhe grupin “Double-G Army”.
D.u.d.A është një nga reperet me te preferuar Shqiptarë, por kjo nuk i ka mjaftuar. E ka kërkuar suksesin edhe jashtë vendit e fatmirësishtë e ka gjetur. Ne kanalin MTV Nordic, degë e MTV-së ne Suedi ka nisur transmetimi kengeve me te bukura te D.u.d.E-s.Ky eshte nje lajm interesant jo vetem per fansat e tij, i cili shpresojm te pasohet nga te tjerë. D.u.d.A eshtë perfolur per nje projekt kaq te rendesishem sa shfaqja ne Music Televizion Nordic. Nje bashkëpunim me kengetarin me famë shqiptar NoizY.

nga FiReWaLl AnD Ag BeAtsS

Admin
Admin

Posts : 16
Join date : 2009-12-06

View user profile http://albarap.board-directory.net

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum